Warsztaty dla młodzieży

29.05.2017

Teatr Bagatela czeka na chętnych!

Od 26 czerwca do 9 lipca 2017 na Scenie na Sarego 7 odbywać się będą warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2017”. Na zajęcia teatralne  zapraszamy młodzież w wieku 10-18 lat. W ramach warsztatów uczestnicy przygotują spektakl zatytułowany Belle époque. Efekt pracy zaprezentowany zostanie 8 i 9 lipca o 17.00 na Scenie na Sarego 7.

W spektaklu, który przygotujemy wspólnie w ramach Lata w Teatrze Bagatela 2017, przeniesiemy się do świata sprzed stu pięćdziesięciu lat. W samo serce XIX wieku. I niekoniecznie do Polski pod rozbiorami, tylko do Europy Ery Postępu i Narodzin Wielkiego Przemysłu. Do czasów, w którym wojna jednak była już rzadkością, rozwijała się nauka i formował nowoczesny świat. Spróbujemy przyjrzeć się, jak żyli ludzie w tamtej epoce. Jak wyglądały ich szkoły, teatry i miasta. Jak się ubierali, jak ze sobą rozmawiali, w co wierzyli i jak się bawili. Jakie konwenanse ograniczały ich życie. Czego się bali, o czym marzyli. Kim była kobieta, jaką rolę pełnił mężczyzna i kim było dziecko w ich świecie.

Spektakl będzie czymś w rodzaju wehikułu czasu, który zabierze nas w podróż do niby znajomego, a jednak bardzo dziwnego świata.

Nauczymy się nosić stroje z epoki. Używać przydatnych rekwizytów i gadżetów tamtego czasu. Rozmawiać w salonie tak, by cały czas gadać, a nic nie powiedzieć. Tańczyć na balu. Podróżować.

Zrekonstruujemy najpopularniejsze konwencje teatralne XIX wieku. Opowiemy z pomocą ówczesnego teatru o świecie, który cały był teatrem.

Poszukajcie w bibliotekach lektur, których akcja toczy się w XIX wieku. Wybierzcie jedną lub dwie Waszym zdaniem najdziwniejsze sceny – może być opis sytuacji lub fragment dialogu. Także takie, które Was śmieszą lub których nie rozumiecie.

A oto filmy rekomendowane do obejrzenia (minimum 3!):

Mają was zainspirować do stworzenia własnych scen i opowieści. Zwróćcie uwagę na sportretowane w nich codzienne życie. Zachowania bohaterów, sposób noszenia strojów, styl prowadzenia rozmowy.

Rozważna i romantyczna, reżyseria Ang Lee

Piknik pod wiszącą skałą, reżyseria Peter Weir

Prestiż, reżyseria Christopher Nolan

Dracula, reżyseria Francis Ford Coppola

Frankenstein, reżyseria Kenneth Branagh

Małe kobietki, reżyseria Gillian Armstrong

Oliver Twist, reżyseria Roman Polański

Nieustraszeni pogromcy wampirów, reżyseria Roman Polański

Duma i uprzedzenie, reżyseria Joe Wright

Może to być także jeden z odcinków polskich seriali: Modrzejewska, Lalka, Noce i dnie.

 

Szczegółowe informacje dla chętnych do uczestnictwa w warsztatach znajdują się w regulaminie.

Warsztaty dla młodzieży