Andrzej Wyrobiec

Andrzej Wyrobiec

Dyrektor Teatru Bagatela

Rocznik 1964, pochodzi z Jaworzna. Absolwent historii i studium dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W dotychczasowej pracy zawodowej zajmował się produkcją widowisk plenerowych i koncertów oraz masowych imprez kulturalnych i rozrywkowych, prowadził też ogólnopolskie kampanie promocyjne uznanych marek i przedsiębiorstw.

Do 1994 związany z krakowskimi instytucjami kultury, był m.in. dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” i dyrektorem Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie. W latach 1994-2006 prowadził działalność gospodarczą w założonej przez siebie agencji reklamowej.

W latach 2006-2013 był kolejno pełnomocnikiem finansowym, Skarbnikiem i Sekretarzem Generalnym Platformy Obywatelskiej. W roku 2014 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmował do listopada 2015.

W grudniu 2015 objął stanowisko Prezesa Zarządu Parku Śląskiego, które zajmował do 2017. Od stycznia 2018 do września 2019 był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Po wygraniu konkursu na dyrektora Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w którym pracował od września 2019.

Od 2005 roku radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Założyciel i od 2018 Prezes Zarządu Fundacji „Ośrodek Dokumentacji Kultury Studentów im. Andrzeja Potoka”.

W 2011 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2015 Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

/fot. Judyta Papp/