6. Dzień Teatru Publicznego w Bagateli

16.05.2020

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, inicjator i organizator Dnia Teatru Publicznego, w którym przez pięć lat mogliście oglądać przedstawienia dosłownie za grosze, mimo pandemii nie zrezygnował z tegorocznych obchodów. Przyjęły one jednak zupełnie inne formy.

Teatr Bagatela w ramach świętowania 6. Dnia Teatru Publicznego udostępni 23 maja na FB oraz YT premierowe nagrania czytań performatywnych „Ich czworga” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Do premiery z udziałem publiczności w pierwszym możliwym terminie przygotowują się dwie obsady: Marek Bogucki (Mąż), Alina Kamińska (Żona), Małgorzata Piskorz (Dziecko), Marcel Wiercichowski (Kochanek), Ewa Mitoń (Wdowa) i Aleksandra Godlewska (Panna Mania) – czytanie o 17.00 – oraz Piotr Urbaniak (Mąż), Anna Branny (Żona), Kaja Walden (Dziecko), Marcel Wiercichowski, Katarzyna Litwin (Wdowa) i Aleksandra Godlewska – czytanie o 20.00. Przedsmak wersji scenicznej będzie dostępny przez miesiąc, co – mamy nadzieję – nieco skróci i osłodzi Wam czas oczekiwania na otwarcie teatrów.

Pierwsza obsada:

Druga osada:

„16 maja 2020 obchodzimy, już po raz szósty, Dzień Teatru Publicznego. Mimo że tego dnia nie zostanie zagrany na żywo żaden spektakl, to ponad 100 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień będzie przypominać o sobie i świętować razem z widzami. Z tej okazji publiczne sceny przygotowały różnorodne wydarzenia - od premierowych pokazów online i koncertów, po spotkania, debaty i wirtualne oprowadzania. Wszystkie działania odbywają się pod wspólnym hasłem #czekamy - na powrót do grania, na scenę, na publiczność.

(...) Nie ma akcji "Bilet do teatru za grosze", nie ma kolejek przed budynkami i kasami teatrów, nie ma też spektakli na żywo. Ale w ramach święta wszystkich publicznych scen w kraju, przez cały tydzień - aż do 23 maja - odbędzie ponad 200 wydarzeń (część teatrów zaplanowało tygodniowe programy aktywności), które mają umacniać więź z widzami oraz przypominać, że teatry są, nadal działają i czekają na publiczność.”

Aktualizowane listy wydarzeń organizowanych z okazji 6. Dnia Teatru Publicznego znajdują się na facebookowym profilu IT oraz w zakładce REPERTUAR on-line na stronie e-teatr.pl.

6. Dzień Teatru Publicznego w Bagateli