Chorwacki Teatr Narodowy gra Mrożka

06.09.2021

Teatr Bagatela gorąco zaprasza na gościnne przedstawienie Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku.

22 września o 19.00 na Scenie na Sarego 7 HNK u Osijeku zaprezentuje gościnnie Wdowy Sławomira Mrożka w reżyserii Jasmina Novljakovicia, absolwenta warszawskiej PWST, a także tłumacza na język polski. To pierwsza od niemal trzydziestu lat okazja do obejrzenia w Krakowie tej przewrotnej komedii o śmierci. Spektakl został przygotowany wbrew pandemii i miał premierę w lutym tego roku w Osijeku.

Jednoaktówka Mrożka jest błyskotliwą komedią omyłek, wyrafinowaną grą z konwencjami farsy, commedii dell’arte i slapsticku. W kawiarni dwie damy w żałobie, świeżo pochowawszy mężów, oczekują na kochanków. Pojawia się trzecia zawoalowana kobieta, z którą nie mogą konkurować. Dwóch mężczyzn, elegant i nuworysz, usilnie rywalizuje o jej względy. Między stolikami zaś krąży impertynencki kelner, najwyraźniej pozostający w zmowie i z tajemniczą damą, i z publicznością. Wg chorwackiego reżysera Wdowy „to pewna alegoria teatru, w którym Kelner przedstawia się jako dramatopisarz i sufler. To rodzaj odwrócenia czarnej komedii, pesymistyczna wizja świata nierozerwalnie związanego ze śmiercią, choć absurdalny dialog i akcja nadają utworowi ironiczny sens”.

Krakowski pokaz jest częścią tournée Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku po Polsce. Wdowy zostaną zaprezentowane z polskimi napisami, a bilety na to nadzwyczajne wydarzenie w cenie 25 zł są do nabycia w kasach Teatru Bagatela oraz na stronie bagatela.pl.

Tournée odbywa się pod patronatem Ambasady RP w Republice Chorwacji, Ambasady Republiki Chorwacji w RP oraz Ministerstwa Kultury i Mediów Republiki Chorwacji.

Chorwacki Teatr Narodowy gra Mrożka