Dostojewski na kliknięcie

15.04.2020

Teatr Bagatela zaprasza na cosobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami.

Kolejna premiera realizacji telewizyjnej spektaklu z repertuaru Bagateli to Zbrodnia i kara wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Pierwszy pokaz przedstawienia odbył się 17 listopada 2007 na Scenie na Sarego 7 (w 2012 zostało przeniesione na Dużą Scenę). Nagranie udostępnimy 18 kwietnia o 20.00 na naszym kanale YouTube. Będziecie je mogli oglądać przez miesiąc, do 17 maja włącznie.

Studium psychiki mordercy bez sceny zabójstwa. Dostojewski odbywa z nami wolteriańską podróż w głąb rozumu, a Śmigasiewicz kondensuje ją do towarzyszenia rozedrganej psychice zabójcy. Co powoduje, że zubożały student tak przejmuje się swoją teorią, że wprowadza ją w życie, aby ponieść absolutne fiasko? Nawet gdyby próbować oddzielić zbrodniarza od jego zbrodni, nie pozwala na to umysł Raskolnikowa – umysł czy sumienie?

Zbrodnia i kara należy do tych powieści, które nieustannie prowokują do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Jej wielkimi wartościami są: polifoniczna budowa, prowadzenie akcji na kilku poziomach, ujmowanie i postrzeganie wszystkiego w oderwaniu od czasu, a także kapitalnie naszkicowana galeria typów ludzkich.

W roli Raskolnikowa wystąpił Wojciech Leonowicz, jako Porfirego zobaczycie Marka Boguckiego. Partnerują im: Anna Rokita, Bogdan Grzybowicz, Marcin Kobierski, Michał Kościuk, Przemysław Redkowski i Piotr Różański.

Nagranie spektaklu udostępniamy w ramach promocji Teatru Bagatela.

Wciąż do obejrzenia:

  • do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare’a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)
  • do 3 maja: Hulajgęba wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 21 grudnia 2003)
  • do 10 maja: I będzie wesele...j Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii (premiera: 27 marca 2009)
Dostojewski na kliknięcie