Esencja teatru na otwarcie sezonu jubileuszowego

10.09.2019

„Życie jest snem” na Dużej Scenie

Obchody stulecia istnienia Teatru Bagatela zainauguruje premiera Życie jest snem Pedra Calderona de la Barki w reżyserii Gintarasa Varnasa. Premiera litewskiego twórcy będzie miała miejsce 20 września 2019 na Dużej Scenie.

Ten jeden z najklasyczniejszych utworów teatralnych nie gościł na krakowskich scenach od czasów słynnego spektaklu z 1983 roku, zrealizowanego w Starym Teatrze przez Jerzego Jarockiego. Niemalże czterdzieści lat temu przedstawienie było odczytywane jako obraz zniewolonej Polski. Dzisiaj reżyser przedstawienia z Teatru Bagatela mówi o jego idei: „Życie jest snem” będzie filozoficzną alegorią tego, czym jest życie – snem czy nie? Będzie także, a może przede wszystkim, opowieścią o stawaniu się przez człowieka człowiekiem. W końcu centralnym tematem sztuki jest konflikt między przeznaczeniem (tym, co jest ci przeznaczone lub przepowiedziane), a wolną wolą człowieka oraz zagmatwany konflikt rzeczywistość – sen (który zresztą pozostaje w sztuce nie do końca jasny).

Identyfikujący się z wagnerowską ideą teatru jako syntezy sztuk Gintaras Varnas proponuje publiczności bardzo plastyczne, pełne muzyki, gry świateł i emocji przedstawienie. Bo, jak mówi: uwielbiam teatr wizualny – zarówno w obrazie, dźwięku, jak i subtelnej grze aktorskiej, dlatego scenografowie i kompozytorzy są bardzo ważni. Wszystkie środki teatralne muszą tworzyć jednolity styl spektaklu, atmosferę, muszą złączyć się w jedno dzieło. Tak więc jestem za teatrem jako sztuką, a nie tylko rozrywką. Współtwórcami tej sztuki są także artyści z Litwy: scenograf Gintaras Makarevicius i kompozytor Giedrius Puskunigis. Autorką kostiumów jest Julia Skuratova. Za ruch sceniczny odpowiada Piotr Skalski, a aranżacją scen pojedynków zajęła się Anna Graczyk. Światła wyreżyserował Marek Oleniacz.

Barokowy hiszpański utwór Calderona opowiada o księciu Segismundzie, od dzieciństwa uwięzionym w górach przez ojca, króla Polski Basilia. Ojciec zdecydował się na ten krok ze względu na proroctwa głoszące, że książę sprowadzi zagładę na królestwo, a na ojca – śmierć. Basilio jednak przenosi księcia do pałacu, aby sprawdzić, czy to proroctwo było trafne. W przedstawieniu Teatru Bagatela w roli Segismunda zobaczymy Kosmę Szymana, a jako jego ojca – Pawła Sanakiewicza. Wystąpią także Aleksandra Chapko i Natalia Hodurek (Rosaura), Kaja Walden (Estrella), Marcin Kobierski (Clarín), Dariusz Starczewski (Clotaldo), Patryk Szwichtenberg (Astolfo) oraz Bartłomiej Jabłoński, Tomasz Lipiński, Adam Szarek i Piotr Urbaniak (Żołnierze/ Orszak/ Służący).

Premiera Życie jest snem rozpoczyna wyjątkowy sezon dla Teatru Bagatela. Przedstawienie będzie także prezentowane 25 października, czyli w dniu kulminacyjnym dla obchodów 100–lecia.

Więcej o spektaklu.

Esencja teatru na otwarcie sezonu jubileuszowego