Gombrowiczowska premiera na Dużej Scenie

29.01.2020

Mikołaj Grabowski aranżuje sceniczne spotkanie XVII-wiecznego pamiętnikarza, XIX-wiecznego piewcy sarmatyzmu i XX-wiecznego bezlitosnego krytyka polskich mitów.

Czy i na ile są one wciąż żywotne? Dialogi polskie, czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem to doskonały punkt wyjścia do rozważań o nośności naszych narodowych fantazji, o ich literackich obrazach i śladach także w pozaliterackiej współczesności.

Odwieczny spór między zwolennikami polskich ekskrementów w polu i fiołków w Neapolu tym razem przedstawiony zostanie słowami Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza. Zestawia je miłośnik, znawca i popularyzator twórczości w/w pisarzy. Polska sarmacka staje w szranki z Polską europejską, ojczyzna wsobna z ojczyzną otwartą. Nazwisko Gombrowicza gwarantuje, że podziały te wcale nie będą czarno-białe, a wynik pojedynku bynajmniej nie jednoznaczny.

Mikołaj Grabowski prócz adaptacji i reżyserii odpowiada też za aranżację przestrzeni, kostiumy i ruch sceniczny. W przedstawieniu wystąpią Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Ewelina Starejki, Wojciech LeonowiczMaciej SajurPaweł Sanakiewicz, Dariusz Starczewski i Kosma Szyman. Muzykę skomponował Zygmunt Konieczny, reżyserem świateł jest Michał Grabowski, asystentem scenografa Agata Stańczyk, a asystentem reżysera Joanna Jaworska.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 29 lutego o 19.15 na Dużej Scenie. Zapraszamy na najbliższe spektakle 1 marca oraz 7 i 8 kwietnia o 16.30 i 19.15, a także 3 marca o 19.15.

Gombrowiczowska premiera na Dużej Scenie