Himalaje przy Sarego 7

04.05.2018

Premiera monodramu o Wandzie Rutkiewicz

Na przejście „Ostatnich 300 metrów” zapraszamy w maju nie tylko miłośników himalaizmu. 18 maja o 19.15 na Scenie na Sarego 7 pierwszy pokaz „Historii inspirowanej życiem Wandy Rutkiewicz” Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn w reżyserii Bartka Kulasa, który jest także autorem scenografii i projekcji. Kostiumy zaprojektowała Małgorzata Chruściel, muzykę skomponował Łukasz Pieprzyk, a za reżyserię świateł odpowiada Marek Oleniacz. W roli Wandy Rutkiewicz wystąpi gościnnie Lidia Olszak, aktorka Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

W spektaklu towarzyszymy Wandzie w finalnym etapie zdobywania ostatniej góry, w drodze na szczyt Kanczendzongi – mówi reżyser przedstawienia. Monodram posiada trzy poziomy rzeczywistości, przeplatające się ze sobą. Pierwszy to ten dosłowny, mierzalny – odcinek drogi ku szczytowi. To obraz człowieka mierzącego się samotnie z górą, gdzie dominuje wysiłek fizyczny. Drugi to poziom mentalny – miejsce dostępu do najintymniejszych myśli bohaterki. Dzięki tej sferze możliwe będzie poznanie historii, wydarzeń, które ukształtowały ją jako człowieka. Trzeci poziom to „droga” między światami, doświadczenie graniczne, dotarcie do końca wyprawy zwanej życiem. To przejście na drugą stronę. Ponieważ życie Wandy Rutkiewicz było nieustającą drogą, Lidia Olszak, która gra Rutkiewicz, przez całe przedstawienie idzie. Chcę by odbiorcy/widzowie wręcz fizycznie doświadczyli i współuczestniczyli w ostatnich arcytrudnych 300 metrach.

Twórcy przedstawienia są finalistami I Konkursu Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna”, zorganizowanego w 2017 przez Gminę Miejską Kraków.

Kolejne spektakle: 19 maja, 19.15; 20 maja, 17.00.

Ciekawych kulis powstawania monodramu zapraszamy do odwiedzenia portalu premiera.org.pl.

Himalaje przy Sarego 7