„Królowa śniegu” odwiedza szpitale dziecięce

04.12.2019

Teatr Bagatela gra dla najmłodszych pacjentów

Teatr Bagatela i niezawodna Galeria Kazimierz – współorganizator akcji – znów sprawią radość pacjentom dziecięcych oddziałów czterech krakowskich szpitali. Ponownie naszą akcję wspiera też Gmina Miejska Kraków. W poprzednich latach na początku grudnia aktorzy Bagateli odwiedzali ich z przedstawieniami „Krasnoludki są na świecie” (2016), „O czym marzą kredki” (2017) i „Zagraj w legendę” (2018).

W 2019 św. Mikołaj przyniesie małym pacjentom „Królową śniegu” H.Ch. Andersena z udziałem m.in. Urszuli Grabowskiej i Magdaleny Walach. Najmłodszych pacjentów szpitali św. Ludwika, w Prokocimiu, Jana Pawła II oraz Żeromskiego odwiedzi 9 i 16 grudnia.

Przedstawienie, a właściwie czytanie i śpiewanie z podziałem na role, nazywane przez dorosłych „czytaniem performatywnym”, przygotowane zostało w oparciu o adaptację Eugeniusza Szwarca. Była ona wystawiana na deskach sceny przy Karmelickiej trzykrotnie: prapremierowo w 1948 w Teatrze Młodego Widza oraz w 1967 w Teatrze Rozmaitości i w 1976 w Teatrze Bagatela (druga wersja w nowej obsadzie). Wszystkie inscenizacje reżyserowała Maria Billiżanka wg tłumaczenia Hanny Pieczarkowskiej, z piosenkami do tekstów Anny Świrszczyńskiej i Andy Kitschmann oraz z muzyką tej ostatniej. Przedstawienie z 1976 było pożegnaniem reżyserki ze sceną, którą stworzyła i której dyrektorowała.

Po czterdziestu trzech latach tekst reżysersko opracował Wojciech Leonowicz, za muzykę odpowiada Artur Sędzielarz, o rekwizyty zadbała Urszula Czernicka, światło zapewnia Marek Oleniacz, a dźwięk – Mateusz Hajto. Nad całością czuwa pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia, Aneta Belcik.

Czytać najmłodszym pacjentom będą: Magdalena Walach (Królowa śniegu), Kamila Bestry (Kasia), Kosma Szyman (Kaj), Urszula Grabowska (Babunia/ Rozbójnica), Natalia Bielecka (Mała Rozbójniczka/ Królewna – AST), Piotr Różański (Bajkopisarz), Marek Bogucki (Pan Radca), Krzysztof Cybulski (Olaf/ Wrona/ Kruk/ Zawieja – AST) i Marcin Kobierski (Król/ Renifer).

„Królowa śniegu” odwiedza szpitale dziecięce