Kwiecień z powieścią w odcinkach

31.03.2020

Teatr Bagatela zaprasza codziennie w południe na aktorskie czytanie „Komediantki” Władysława Stanisława Reymonta.

Od 1 kwietnia będziecie mogli śledzić na bagatelowym Facebooku losy córki zawiadowcy stacji Janki Orłowskiej, która uciekła z domu, żeby zostać aktorką. Reymont był nie tylko doskonałym obserwatorem rzeczywistości, ale też doświadczał jej na własnej skórze: jako osiemnastolatek wstąpił do wędrownej trupy aktorskiej, którą porzucił po czterech latach, żeby dzięki protekcji ojca objąć skromną posadę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Nie był wprawdzie panną marzącą o graniu Shakespeare’a, lecz poznał takich wiele. „Komediantka” (1896), choć jest powieścią obyczajową, niejednokrotnie ociera się o literaturę faktu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało polskie życie teatralne pod koniec XIX wieku, nie znajdziecie lepszego przewodnika niż Władysław Reymont. Niewiele aktorek robiło karierę porównywalną z sukcesami Heleny Modrzejewskiej czy Antoniny Hoffman. Czy uda się to pannie Jance?

Czytać dla Was będą m.in. Urszula Grabowska, Kamila Klimczak, Kaja Walden, Anna i Przemysław Branni, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maurycy Popiel, Piotr Urbaniak i Marcel Wiercichowski.

Pamiętajcie: od 1 kwietnia codziennie o 12.00 czytamy Wam na głos na Facebooku! Archiwalne odcinki są dostępne bez ograniczeń. Zakończenie - prawdopodobnie w połowie maja.

Kwiecień z powieścią w odcinkach