Lato w Teatrze Bagatela 2018

28.06.2018

Nabór uczestników zakończył się 27 maja 2018.

Jak co roku na początku wakacji Teatr Bagatela zaprosił na Scenę na Sarego 7 młodzież chcącą wziąć udział w tworzeniu od podstaw teatralnego przedstawienia. Warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2018” odbędą się między 25 czerwca a 8 lipca. Ich zwieńczeniem będą pokazy spektaklu  „Rok 1978, czyli Polacy w kosmosie. Rekonstrukcja” 7 lipca  i 22-23 września o 17.00 oraz 8 lipca o 16.00 i 19.00 na Scenie na Sarego 7.

UWAGA, bilety na pokazy w cenie 25 zł.

Jest rok 1978. Rok lotu w kosmos pierwszego polskiego astronauty, rok piłkarskich mistrzostw świata w Argentynie, rok zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz, rok wyboru Polaka na papieża, rok pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia z UFO zarejestrowanego w Polsce. Ale to będzie tylko tło naszej opowieści. Interesuje nas zupełnie inna historia, mniej znana, bo fikcyjna.

Oto po sukcesie pierwszej części Star Wars prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji Maciej Szczepański wpada na pomysł, by delegacja polskiej telewizji, organizacji partyjnych i młodzieżowych pojechała do producentów z Hollywood, żeby lobbować na rzecz superprodukcji pod tytułem Polish Wars, wielkiego fresku historycznego o naszych zrywach narodowowyzwoleńczych. Delegacja pieczołowicie przygotowuje się do tej misji, a potem leci za ocean i walczy o wizerunek kraju, o zainteresowanie mediów, aktorów, rekinów finansowych. Po drodze odwiedza oczywiście naszych piłkarzy („orły Górskiego”) w Argentynie.

Opowiemy o zderzeniu dwóch światów: PRL późnego Gierka i Ameryki ery disco.

Zrekonstruujemy dwie rzeczywistości, przyjrzymy się obyczajom tamtej epoki, zastanowimy się, jak jedno społeczeństwo rozumiało drugie, jak kapitalizm przeglądał się w socjalizmie. Z jednej strony będzie to przypomnienie barwnego skontrastowanego świata, z drugiej – lekcja historii najnowszej.

Relacje z warsztatów od 25 czerwca na naszym blogu lwt2018.bagatela.pl.

Lato w Teatrze Bagatela 2018