Najnowsza premiera!

02.02.2023

2 stycznia 2022 odbyła się premiera spektaklu „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” w reżyserii i z udziałem Krzysztofa Materny. Inaugurując tym na wskroś montypythonowskim spektaklem nowy rok, Teatr Bagatela zaprasza na nietuzinkowe odczytanie sienkiewiczowskich lektur.

Krzysztof Materna, grający Henryka Sienkiewicza, będąc także autorem tekstu rozpisanego na 14 aktorów, tak mówi o przygotowanym przez siebie przedstawieniu:  Oto historia Polski według Henryka Sienkiewicza, specjalisty od optymizmu, w której Polacy przeglądają się w lustrze, stając się Rzymianami, walcząc pod Grunwaldem, rozpaczając nad losem biednego Janka Muzykanta i pijąc wódkę z rubasznym Zagłobą. Wszystko dzieje się tu naraz, wszystko się miesza, tworząc zupełnie wariacki kolaż, który dystansuje widzów od sztywnego myślenia o patriotyzmie i narodowych świętościach.   

„Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” w żaden sposób nie jest brykiem z lektur szkolnych, choć znajomość podstawowych dzieł noblisty jest pomocna przy obiorze tego, opartego na abstrakcyjnym poczuciu humoru, spektaklu. W widowisku Materny sienkiewiczowscy  bohaterowie płynnie mieszają się między sobą, śpiewając piosenki do słów Macieja Stuhra i muzyki skomponowanej przez Janusza Stokłosę i Wojciecha Kilara.

Firmowym znakiem naszego komizmu jest mieszanka niepokoju i wolności - powiedział kiedyś John Cleese współtwórca „Latającego Cyrku Monty Pythona”. I najnowsza premiera w Bagateli jest doskonałym przykładem jak można zrealizować te słowa w teatrze. „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”, to zbiór scen i scenek, w których sienkiewiczowscy bohaterowie, powołani – zdystansowanym, a zarazem pełnym sympatii do nich, poczuciem humoru Krzysztofa Materny, tworzą barwny korowód.

W przedstawieniu, którego przedpremierowe spektakle są grane już od 30 grudnia 2021 występują: Anna Branny, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Kamila Pieńkos, Justyna Schneider, Magdalena Wolańska, Krzysztof Bochenek, Przemysław Branny, Marcin Kobierski, Tomasz Lipiński, Wojciech Leonowicz, Krzysztof Materna, Maciej Sajur i Marcel Wiercichowski.

Autorką kostiumów jest Urszula Czernicka. Za reżyserię świateł odpowiada Marek Oleniacz. Choreografię przygotowali: Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek.

Zapraszamy na stronę spektaklu.

Najnowsza premiera!