Najzabawniejsza komedia świata na otwarcie sezonu 2017/18

01.09.2017

Jeszcze więcej teatru w teatrze

73. sezon powojennej działalności Teatr Bagatela rozpoczyna 15 września 2017 galą premierową „Czego nie widać”. Najprawdopodobniej najzabawniejszą komedię świata, autorstwa Michaela Frayna, reżyseruje na Dużej Scenie Maciej Wojtyszko.

Sztuka Frayna obnaży przed Wami wszystko, co chcieliście wiedzieć o teatrze, ale baliście się zapytać. Będziecie towarzyszyć prowincjonalnej trupie w próbach i za kulisami przedstawienia, które ma wszelkie szanse, aby zakończyć się klapą. Aktorzy nie pamiętają kwestii, dekoracje się sypią, rekwizyty gubią – lub wprost przeciwnie, jest ich za dużo, zwłaszcza sardynek. Oraz drzwi.

Maciej Wojtyszko, zapytany, za co lubi „Czego nie widać”, odpowiada:

Wielką przyjemnością jest robić spektakl, którego tematem jest teatr i jego gorączka. Zrozumienie i pokazanie przygody, jaką jest proces tworzenia spektaklu, daje mnóstwo radości. Osoby stojące obok mogą powiedzieć: „O, jaką pan ma ciężką pracę!”. A to przecież piękna robota. Bo najciekawsze w sztukach o teatrze jest to, że aktorzy wiedzą znacznie więcej od reżyserów.

Widz po obejrzeniu „Czego nie widać” ma szansę inaczej spojrzeć na pracę aktora. Właśnie za to lubię ten tekst, który jest przecież przykładem klasycznej super-farsy. Pod płaszczykiem niezwykle dowcipnej i atrakcyjnej zabawy został opisany specyficzny, czasami magiczny, a niekiedy małoduszny świat teatru i jego ludzi. Wprawdzie aktorzy grają komedię, ale ich emocje są prawdziwe. To może być źródłem śmiechu, ale także refleksji i smutku.

W podwójnej obsadzie zobaczycie: Annę Branny, Karolinę Chapko, Urszulę Grabowską, Kamilę Pieńkos, Małgorzatę Piskorz, Annę Rokitę, Ewelinę Starejki i Magdalenę Walach oraz Marka Boguckiego, Jakuba Bohosiewicza, Przemysława Brannego, Michała Kościuka, Wojciecha Leonowicza, Maurycego Popiela, Przemysława Redkowskiego, Pawła Sanakiewicza, Dariusza Starczewskiego i Adama Szarka.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Łagowska, muzykę skomponował Bolesław Rawski, reżyserią świateł zajął się Marek Oleniacz.

PS Kto z naszych Widzów pamięta poprzednią wersję tej arcyfarsy na scenie Bagateli (1998), tego zapraszamy tym bardziej: Michael Frayn zaktualizował sztukę i zobaczycie już zupełnie inne – nie tylko inscenizacyjnie – przedstawienie.

Kolejne spektakle: 16-17, 19-20 września, 19.15; 3-5 października, 14-17 listopada, 16.00 i 19.15. Uwaga! 4 października o 19.15 premiera studencka*)!

*) Bilety po 25 zł do kupienia tylko w kasie po okazaniu legitymacji studenckiej lub uczniowskiej. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Najzabawniejsza komedia świata na otwarcie sezonu 2017/18