Pierwsza premiera kwietnia

01.04.2020

Teatr Bagatela zaprasza na już drugi sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami.

Tym razem proponujemy Wam Hulajgębę (Hulajgęba w Encyklopedii Teatru Polskiego) wg Ferdydurke i Dzienników Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Premiera sceniczna spektaklu odbyła się 21 grudnia 2003 na Dużej Scenie. Nagranie udostępnimy 4 kwietnia o 20.00 na naszym kanale  YouTube. Będziecie je mogli oglądać przez miesiąc, do 3 maja włącznie.

Ale nie zapominajmy także, że człowiek nie lubi dojrzałości – ponieważ woli młodość swoją. Dlatego też Ferdydurke zawiera w sobie oba te dążenia – jest ona, jak już zaznaczyłem w tym dzienniku, „obrazem walki o własną dojrzałość kogoś zakochanego w swej niedojrzałości''. Tu więc znowu forma staje się degradująca. Od siebie dodam: kto nie wyłowi, nie odczuje tej „degradacji" w Ferdydurke, w Ślubie, w innych moich rzeczach, ten nie dotarł do najistotniejszej we mnie sprawy. /Witold Gombrowicz, Dziennik 1957-1961/

Przedstawienie zdobyło Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Sankt-Petersburgu w 2004, uznane zostało za najlepszy spektakl według krytyków festiwalu Biała Wieża i entuzjastycznie przyjęte przez budapeszteńską i polską widownię. Anonsowaliśmy je jako „dorosłą adaptacją szkolnej lektury”, ale pamiętajcie, że „szkolna lektura” to kolejna przylepiona temu dziełu gęba. Waldemar Śmigasiewicz inteligentnie pożenił w swojej adaptacji lekkość i komizm z metafizyczną głębią.

Bohatera-narratora zagrał Dariusz Starczewski, w nagraniu z 2007 w pamiętnej roli Miętalskiego wystąpił Wojciech Leonowicz, a towarzyszyli im: Aleksandra Godlewska, Urszula Grabowska, Alina Kamińska, Alicja Kobielska, Ewelina Starejki, Krzysztof Bochenek, Jakub Bohosiewicz, Przemysław Branny, Bogdan Grzybowicz, Marcin Kobierski, Adrian Ochalik, Piotr Różański, Sławomir Sośnierz i Łukasz Żurek.

Nagranie spektaklu udostępniamy w ramach promocji Teatru Bagatela.

Wciąż do obejrzenia:

  • do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare’a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)

Kolejna projekcja:

  • 11 kwietnia, 20.00: I będzie wesele...j Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii (premiera: 27 marca 2009)
Pierwsza premiera kwietnia