Premiera adaptacji prozy Oty Pavla

14.10.2019

„Śmierć pięknych saren” na Scenie na Sarego 7

Dokładnie na dzień przed setnymi urodzinami Teatr Bagatela przygotował premierę „Śmierci pięknych saren” Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja.

24 października 2019 na kameralnej scenie Bagateli, Scenie na Sarego 7, widzowie zobaczą wieloobsadowe przedstawienie, które przeniesie ich do przedwojennych, wojennych i komunistycznych Czech.

Zbiór ściśle autobiograficznych opowiadań Oty Pavla „Śmierć pięknych saren” na scenę zaadaptował Paweł Szumiec, a reżyser Jan Szurmiej tę adaptację poszerzył o songi Jaromira Nohavicy.

Doceniając urodę tekstu Pavla, Jan Szurmiej tak mówi o walorach utworów, które stały się podstawą do pracy nad spektaklem: Świat przedstawiony w Śmierci pięknych saren jest obrazem człowieka, ludzkości, marzeń. Serdeczność utworu podszyta tym, co my, Polacy, nazywamy „czeskim humorem” (który tak nam się szalenie podoba), jest największym walorem tego tekstu. Ota Pavel jest wyśmienitym kontynuatorem rodzimej tradycji literackiej, którą znamy dzięki Haškowi, Hrabalowi czy Havlowi. Serdeczne opowieści głównego narratora są przefiltrowane przez wyobraźnię dziecka, patrzącego naiwnie na otaczającą go przeszłą rzeczywistość. Snując historię, Ota przesadza rysując wręcz ckliwy i idealistyczny obraz swojej szczęśliwej rodziny.

Zwyczajowy podział na scenę i widownię zostanie w tym przedstawieniu złamany. Za sprawą dekoracji zmarłego w trakcie prac nad spektaklem Wojciecha Jankowiaka cała przestrzeń Sali Czarnej Sceny na Sarego 7 stanie się miejscem akcji, a widzowie znajdą się o wiele bliżej aktorów. Kostiumy Marty Hubki i światła Marka Oleniacza dopełnią obrazu świata przedstawionego, pomagając publiczności w zaangażowaniu się w zabawną i wzruszającą historię rodzinną Pavla. Za ilustrację muzyczną odpowiadają kompozytorka i aranżerka Teresa Wrońska oraz biorący także udział w przedstawieniu kierownik muzyczny Artur Sędzielarz. Narratorem „Śmierci pięknych saren” jest sam autor, Ota Pavel, grany naprzemiennie przez Przemysława Brannego i Maurycego Popiela. W rolach jego rodziców widzowie zobaczą Katarzynę Litwin i Krzysztofa Bochenka. Towarzyszyć im będzie zespół kreujący wiele postaci, przypisanych aktorom w sposób nieoczywisty: Anna Branny, Aleksandra Godlewska, Alina Kamińska, Kamila Klimczak, Lidia Olszak, Jakub Bohosiewicz, Michał Kościuk i Robert Ratuszny (gościnnie).

Kolejne przedstawienia: 25 października, 17.00 – gala stulecia; 26 października, 19.15; 27 października, 17.00; 20-21 grudnia, 19.15; 22 grudnia, 17.00 – zabierz dziecko do teatru.

Więcej o spektaklu.

Premiera adaptacji prozy Oty Pavla