Premiera na dobry początek 2018

08.01.2018

Wiecie, czym jest kłamstwo?

Seneka Młodszy uważał, że to świadome mówienie nieprawdy celem wprowadzenia w błąd dla własnej korzyści. Monteskiusz twierdził, że kłamiemy aby przypodobać się możnym, a Schopenhauer – żeby narzucić innym swoją wolę.

Czy przemilczenie prawdy także będzie kłamstwem?

Może dowiecie się już 18 stycznia 2018 o 16.00 na Dużej Scenie Teatru Bagatela. Zapraszamy na pierwszą premierę w nowym roku, Kłamstwo ...o miłości.

Dlaczego – jakże zgrabnie! – kłamią bohaterowie błyskotliwej komedii Floriana Zellera? Czy nie pasuje do nich definicja któregoś z tuzów filozofii? Trudno wymagać od myślicieli, żeby przyszły im do głowy tak przyziemne powody, jak wygodnictwo i święty spokój. Ale to tylko najprostsze z możliwych przyczyn.

Pamiętacie Laurence i Paula z cieszącej się na naszej Dużej Scenie popularnością Prawdy... o zdradzie? Powracają z nowymi przyjaciółmi, by w interpretacji Henryka Jacka Schoena kolejny raz przekonywać Was, że nie istnieją ani ostateczne zakończenia, ani wieczne miłości, ani też jedynie słuszne odpowiedzi. Jeżeli nie kibicowaliście początkowi ich przygód sercowych – nic nie szkodzi; sztuki stanowią odrębne całości i każdą z nich można się cieszyć do woli.

Cieszyć będziecie się razem z Anną Branny i Kamilą Klimczak (Sophie), Eweliną Starejki i Magdaleną Walach (Laurence), Markiem Kałużyńskim i Wojciechem Leonowiczem (Paul) oraz Michałem Kościukiem i Maurycym Popielem (Jean-Claude). Podwójna obsada gwarantuje, że za kazdym razem będziecie mogli zobaczyć inne przedstawienie.

Spektakl reżyseruje Henryk Jacek Schoen, któremu asystuje Kamila Klimczak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Schoen, za reżyserię świateł odpowiada Tomasz Wentland. Nad przebiegiem całości czuwają przy pulpicie inspicjenckim Monika Handzlik i Magdalena Gródek.

11 lutego o 19.15 zaplanowana jest gala premierowa. Najbliższe spektakle: 18 stycznia, 19.15; 19 stycznia, 16.00 i 19.15; 9-10 lutego, 16.30 i 19.15.

Zapraszamy na aktulizowaną podstronę spektaklu.

fot. Piotr Kubic

Premiera na dobry początek 2018