Premiera na otwarcie nowej sceny

09.04.2018

„Szklana menażeria” pod Kopcem Kościuszki

Z ogromną radością ogłaszamy 19 kwietnia premierę studencką i w następny dzień galę premierową „Szklanej menażerii” Tennesseego Williamsa w reżyserii Filipa Gieldona na nowo otwartej scenie – Strefie K-805. Scena jest zlokalizowana u stóp Kopca Kościuszki przy al. Waszyngtona.

Malownicze otoczenie z kontrastującymi z nim postindustrialnymi budynkami, zajmowanymi kiedyś przez jednostkę wojskową, dzięki Teatrowi Bagatela zyskało nową funkcję. Stało się niebanalną przestrzenią teatralną o powojskowej nazwie Strefa K–805.

Repertuarową działalność Strefy K-805 otwiera premiera jednej z najsłynniejszych i najwybitniejszych sztuk w historii teatru, „Szklanej menażerii” w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka i w opracowaniu dramaturgicznym Marka Kałużyńskiego.

„Ta sztuka jest pamięcią. Będąc pamięcią, jest skąpo oświetlona, sentymentalna i nie jest realistyczna.” – mówi Tom, bohater dramatu, którego zagra Maurycy Popiel. W roli jego siostry, Laury, zobaczymy Kaję Walden.

Sztuka Williamsa opowiada o rodzinnych relacjach, o których autor mówił m.in. w ten sposób: „Pisząc „Menażerię” musiałem pokochać matkę. Tworząc Amandę, obmyłem się z nienawiści w stosunku do matki i została tylko głęboka miłość, która w rzeczywistości kryła się za niechęcią”. Rolę matki – wyzwanie dla każdej aktorki, która mierzy się z tą kreacją – zagra Ewelina Starejki. W roli Jima, przyjaciela Toma, widzowie zobaczą Macieja Sajura.

„Mówi się, że Williams ubiegł swój czas ‘Szklaną menażerią’, a ja uważam, że gatunek, który tą sztuką stworzył, memory play, jest niezmiernie fascynujący” – komentuje reżyser Filip Gieldon, dodając: „’Szklana menażeria’ to jeden z tych wyjątkowych dramatów, które są kompletnie pozaczasowe”.

Kolejne spektakle: 21-22 kwietnia, 3-6 maja, Strefa K-805.

UWAGA, rozpoczęcie przedstawienia i odjazd autobusu na Kopiec z ul. Dunajewskiego 1 (przystanek obok Rossmanna) o godz. 19:00.

Ciekawych, jak powstawał spektakl, zapraszamy do odwiedzin portalu premiera.org.pl.

Premiera na otwarcie nowej sceny