W październiku na 100-lecie

18.09.2019

Zawsze młodej jubilatce stuknął wiek. Świętujcie z nami!

Główne obchody odbędą się 25 października, dokładnie sto lat od otwarcia pierwszej Bagateli. W 1919 uroczystości obejmowały mszę u karmelitów, poświęcenie budynku, zwiedzanie nowego gmachu, bankiet z udziałem orkiestry i wieczorną premierę do niedawna zakazanej przez cenzurę „Kobiety bez skazy” Gabrieli Zapolskiej, oprotestowaną bezskutecznie przez krakowskie matrony u kardynała Sapiehy.

W sto pierwszy rok działalności Bagatela planuje wejść z godnością. W południe w Pałacu Sztuki, w przestrzeni wystawy opowiadającej o historii teatru, zaplanowany jest koncert fortepianowy Marka Tomaszewskiego; o 17.00 na Scenie na Sarego 7 pierwsza odsłona gali stulecia, tuż popremierowy pokaz „Śmierci pięknych saren” Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja i opracowaniu muzycznym Teresy Wrońskiej; o 19.15 na Dużej Scenie uroczyste przedstawienie „Życie jest snem” Pedra Calderóna de la Barki w reżyserii Gintarasa Varnasa. Jak w złotym wieku hiszpańskiej literatury wyobrażano sobie odległą Polskę i czy – jak na filozoficzną baśń przystało – jest to opowieść, która się nie starzeje?

Wystawa w Pałacu Sztuki, zatytułowana wprost „Teatr Bagatela 1919–2019”, będzie fascynującą wyprawą w przeszłość, która zaprowadzi nie tylko na róg Karmelickiej i Krupniczej; w dziejach pierwszego krakowskiego teatru rozrywkowego odbijają się przecież i wielka historia, i historie osobiste. Kurator i autor nowej kurtyny Bagateli, Tadeusz Bystrzak, zaprasza na spotkanie z barwnym gronem związanych z funkcjonującymi tu przez lata scenami aktorów i twórców, a nawet przedsiębiorców, bez których marzeń i nierzadko tytanicznej pracy teatr ten by nie istniał. Po wernisażu 4 października o 17.00 wystawa będzie dostępna dla zwiedzających codziennie od 5 do 31 października między 11.00 a 19.00.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Pałacu Sztuki, chyba że chętny okaże przy wejściu bilet wstępu na spektakle prezentowane na scenach Bagateli między 7 września a 31 października, który uprawnia do bezpłatnego zwiedzenia okolicznościowej ekspozycji.

Wystawie towarzyszyć będą dwa czytania inaugurujące cykl „Chodź, przedstawię ci bajkę – Bagatela dla najmłodszych”, podczas których zaprezentowane zostaną klasyczne pozycje literatury dziecięcej z historycznego repertuaru sceny przy Karmelickiej. 10 października o 11.00 „Czerwony Kapturek” (premiera 1960) w opracowaniu reżyserskim Przemysława Redkowskiego, a 27 października „Królowa Śniegu” (premiera 1948 i 1967) w opracowaniu reżyserskim Wojciecha Leonowicza.

Bilety na te wydarzenia również w cenie 5 zł dostępne w kasach Bagateli, uprawniać będą i do obejrzenia ekspozycji.

Z okazji jubileuszu czekają na widzów także „Opowieści zza sceny”, czyli połączone z warsztatami zwiedzanie Teatru Bagatela z aktorami. Ciekawych tego, jak powstaje spektakl, po kulisach, garderobach i pracowniach oprowadzą Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Ewa Mitoń, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maciej Sajur i Piotr Urbaniak. Aktorzy zapraszają do udziału i dzieci, i starszych 2, 5, 12 i 18 października od 10.00 do 14.30.

Bilety (też po 5 zł) do kupienia w kasach przy Karmelickiej; wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Honorowy patronat nad jubileuszem objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Patronem medialnym jubileuszu jest e-teatr.pl.

W październiku na 100-lecie