W Wielką Sobotę wieczorem

08.04.2020

Teatr Bagatela po raz trzeci zaprasza na sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami.

Tuż przed Wielkanocą udostępnimy Wam I będzie wesele...j Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii. Premiera sceniczna spektaklu odbyła się 27 marca 2009 na Scenie na Sarego 7. Premiera nagrania 11 kwietnia o 20.00 na naszym kanale  YouTube. Będziecie je mogli oglądać przez miesiąc, do 10 maja włącznie.

W ramach terapii zajęciowej Teresa zdaje się przekraczać granicę między zdrowiem a chorobą, jakby to nie ona była dla swoich pacjentów, a oni dla niej. Pracę z chorymi traktuje jako ucieczkę od własnych kłopotów. Przyglądamy się niespiesznie, do czego prowadzi ukrywanie przed chorymi, że też jest się chorym. Ład świata w zakładzie zostaje zaburzony. Pojawia się niemożliwa miłość chorej Marysi (Magda Grąziowska) do nowego chłopaka w szpitalu, potem ich strach przed związkiem, ucieczka i próby samobójcze. Historia, którą opowiada Waligórski, rozmywa się w szpitalnym bezczasie, ma wyraźny początek, ale finał wybrzmi wyłącznie w śpiewanej przez Marysię piosence. Waligórski nie celuje w dziwny musical z domu wariatów. W ten sam sposób songi Teresy komentują jej stan ducha, wyrażają to, czego nie da się powiedzieć. I będzie wesele...j nie mierzy w wielką metaforę. Waligórski kładzie pokotem las naszych uprzedzeń i stereotypów. Nie ma ludzi chorych i zdrowych, granica jest płynna. Liczy się miejsce, w którym się znajdujemy. Ono nas nazywa, ono otwiera i zamyka – recenzował Łukasz Drewniak w „Dzienniku”.

W obsadzie zobaczycie: Magdę Grąziowską, Paulinę Naporę, Genę Wydrych (gościnnie), Krzysztofa Bochenka, Bogdana Grzybowicza, Michała Kościuka, Przemysława Redkowskiego, Piotra Różańskiego i Sławomira Sośnierza.

Nagranie spektaklu udostępniamy w ramach promocji Teatru Bagatela.

Wciąż do obejrzenia:

  • do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare’a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)
  • do 3 maja: Hulajgęba wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 21 grudnia 2003)

Kolejna projekcja:

  • 18 kwietnia, 20.00: Zbrodnia i kara wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (premiera: 17 listopada 2007)
W Wielką Sobotę wieczorem