Wakacyjne warsztaty dla młodzieży

02.02.2023

Teatr Bagatela kolejny raz zaprosił na Scenę na Sarego 7 młodzież chcącą wziąć udział w tworzeniu od podstaw teatralnego przedstawienia.

Warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2019” odbędą się między 24 czerwca a 7 lipca. Ich zwieńczeniem będą pokazy spektaklu „Piękny teatr pięknie płonie. Bagatela, lata dwudzieste” 6 lipca o 17.00, 7 lipca o 16.00 i 19.00 oraz 7 i 8 września o 17.00 na Scenie na Sarego 7.

Chętnych do udziału poprosiliśmy o zapoznanie się z całościową koncepcją warsztatów (Inspiracje) i regulaminem oraz złożenie wymaganych dokumentów w nieprzekraczalnym terminie 30 maja 2019 w sposób podany w regulaminie. Rekrutacja została zakończona.

Tym razem proponujemy przygotowanie spektaklu o pierwszym dziesięcioleciu Teatru Bagatela (1919-1928) od zbudowania nowego gmachu po niszczycielski pożar. Przyjrzymy się od kulis życiu teatralnemu sprzed stu lat, pokażemy Polskę uczącą się istnieć na nowo i uczącą się sztuki, która chciałaby o niej opowiadać.

Na lekcję historii złożą się:

  • Poznanie realiów życia w Polsce lat dwudziestych XX wieku.
  • Nauka konwencji teatralnych i zdobyczy tak zwanej Pierwszej Awangardy.
  • Wgląd w biografię, specyfikę twórczości i charaktery ważnych postaci życia kulturalnego Krakowa i Polski tamtej epoki.
  • Orientacja w problemach społecznych i politycznych pierwszych lat niepodległości.

Na lekcję (nie tylko) gry scenicznej zaś:

  • Zdobycie doświadczenia aktorskiego, inspicjenckiego, scenograficznego, choreograficznego, wokalnego.
  • Umiejętność pracy w grupie.
  • Ćwiczenie w pisaniu scen dramatycznych, uczestnictwo w tworzeniu roli i konstruowaniu scenariusza.

Wszystkie role będą równe. Młodzi aktorzy dostaną tyle samo tekstu do wygłoszenia i podobną, jeśli nie identyczną, liczbę zadań scenicznych do wykonania. Oprócz głównej, równorzędnej z innymi roli w swojej jednoaktówce, uczestnicy mogą statystować w innych aktach przedstawienia, brać udział w dowolnych scenach zbiorowych. Na pierwszym spotkaniu zespół opiekunów artystycznych dokona podziału młodzieży na cztery grupy twórcze, stanowiące główną obsadę każdej jednoaktówki, biorąc pod uwagę sugestie uczestników dotyczące postaci, jakie chcą zagrać w spektaklu. Każdy sam lub z pomocą koleżanek i kolegów pod opieką dramaturga napisze sobie role i sceny ze swoim udziałem, przygotowuje swój kostium i potrzebne do roli rekwizyty. W przypadku uczestników, którzy biorą kolejny raz udział w naszych warsztatach, postaramy się obsadzić ich inaczej niż wcześniej, tak żeby odkryli w sobie nowe, nieznane strony swojego talentu.

Dodatkowo wybierzemy też sześć osób grających bohaterów pojawiających się we wszystkich częściach spektaklu. Nie są to role główne, ale tak zwane „przechodnie”, „łącznikowe” spajające nasze cztery historie z pierwszych dziesięciu lat istnienia Teatru Bagatela w jedną całość.

Więcej informacji i relacje z warsztatów od 24 czerwca na naszym blogu lwt2019.bagatela.pl.

Wakacyjne warsztaty dla młodzieży