Warsztaty dla młodzieży

10.07.2017

Na Scenie na Sarego 7 przywracamy belle époque

Od 26 czerwca do 9 lipca 2017 na Scenie na Sarego 7 odbywały się warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2017”. Na zajęcia teatralne zaprosiliśmy młodzież w wieku 10-18 lat. W ramach warsztatów uczestnicy przygotowali spektakl zatytułowany Belle époque. Efekt pracy zaprezentowany został 8 i 9 lipca o 16.00 i 19.15 na Scenie na Sarego 7. Na kolejne pokazy zapraszamy 23 i 24 września o 17.00 również na Sarego 7.

Więcej o warsztatach na lwt2017.bagatela.pl

W spektaklu, który przygotowaliśmy wspólnie w ramach „Lata w Teatrze Bagatela 2017”, przenosimy się do świata sprzed stu pięćdziesięciu lat. W samo serce XIX wieku. I niekoniecznie do Polski pod rozbiorami, tylko do Europy Ery Postępu i Narodzin Wielkiego Przemysłu. Do czasów, w którym wojna jednak była już rzadkością, rozwijała się nauka i formował nowoczesny świat. Spróbujemy przyjrzeć się, jak żyli ludzie w tamtej epoce. Jak wyglądały ich szkoły, teatry i miasta. Jak się ubierali, jak ze sobą rozmawiali, w co wierzyli i jak się bawili. Jakie konwenanse ograniczały ich życie. Czego się bali, o czym marzyli. Kim była kobieta, jaką rolę pełnił mężczyzna i kim było dziecko w ich świecie.

Spektakl będzie czymś w rodzaju wehikułu czasu, który zabierze nas w podróż do niby znajomego, a jednak bardzo dziwnego świata.

Uczymy się nosić stroje z epoki. Używać przydatnych rekwizytów i gadżetów tamtego czasu. Rozmawiać w salonie tak, by cały czas gadać, a nic nie powiedzieć. Tańczyć na balu. Podróżować.

Rekonstruujemy najpopularniejsze konwencje teatralne XIX wieku. Opowiadamy z pomocą ówczesnego teatru o świecie, który cały był teatrem.

Kandytatów na uczestników warsztatów poprosiliśmy, o odnalezienie w bibliotekach lektur, których akcja toczy się w XIX wieku. O wybranie jednej lub dwóch ich zdaniem najdziwniejszych scen – np. opisu sytuacji lub fragmentu dialogu. Także takich, które ich śmieszyły lub których nie rozumieli.

A oto filmy rekomendowane do obejrzenia (minimum 3!):

Miały zainspirować do stworzenia własnych scen i opowieści: „Zwróćcie uwagę na sportretowane w nich codzienne życie. Zachowania bohaterów, sposób noszenia strojów, styl prowadzenia rozmowy”.

Rozważna i romantyczna, reżyseria Ang Lee

Piknik pod wiszącą skałą, reżyseria Peter Weir

Prestiż, reżyseria Christopher Nolan

Dracula, reżyseria Francis Ford Coppola

Frankenstein, reżyseria Kenneth Branagh

Małe kobietki, reżyseria Gillian Armstrong

Oliver Twist, reżyseria Roman Polański

Nieustraszeni pogromcy wampirów, reżyseria Roman Polański

Duma i uprzedzenie, reżyseria Joe Wright

Może to być także jeden z odcinków polskich seriali: Modrzejewska, Lalka, Noce i dnie.

 

Szczegółowe informacje chętni do uczestnictwa w warsztatach znaleźli w regulaminie.

Warsztaty dla młodzieży