Zmierzyć się z mitem na Sarego 7

06.12.2019

13 grudnia 2019 na kameralnej scenie Teatru Bagatela, Scenie na Sarego 7, będzie miała miejsce premiera „Żyda” z Wesela. Wycieczki krajoznawczej.

Reżyserii czteroosobowego spektaklu podjęła się Klaudia Hartung-Wójciak.

Dramaturgiem utworu opartego na tekście Romana Brandstaettera jest Witold Mrozek, który w ten sposób wyjaśnia zainteresowanie młodych twórców tekstem sprzed prawie półwiecza: Zajęcie się opowiadaniem Ja jestem Żyd z „Wesela” okazało się fascynującym zadaniem. Podjęliśmy próbę konfrontacji między mitem, plotką, legendą, egzotyzowaną poetycką „żydowskością”, a trudno uchwytną prawdą historyczną. Dzisiaj, w nowym świetle, jawi się sama postać autora utworu, który był konwertytą, czyli zmienił wyznanie z mojżeszowego na katolicyzm. W opowieści o chrzcie Pepy Singer – Racheli zdaje się mówić o sobie i swoim nowym życiu katolickiego pisarza po II wojnie, który odciął się od uprawianej płomiennej, żydowskiej publicystyki z czasów międzywojnia.

Warto tutaj dodać, że publikacja Ja jestem Żyd z „Wesela” uruchomiła całą lawinę dalszych, sprzecznych ze sobą opowieści o rodzinie Singerów. Mierzymy się twórczo z tymi tematami.

Nasz spektakl to oczywiście nie dokument; staramy się balansować między lekką muzyczną formą i dowcipem a zdecydowanie bardzo poważnymi tematami; między mitem a historią. Ta niekonwencjonalna opowieść o postaci, którą opisał Stanisław Wyspiański w Weselu – Hirszu Singerze z córką Rachelą – jest zaproszeniem do wyruszenia w podróż poza utarte, turystyczne szlaki naszej wiedzy i wyobraźni. Stąd podtytuł przedstawienia Wycieczka krajoznawcza.

Reżyserka Klaudia Hartung-Wójciak – absolwentka krakowskiej AST – ma m.in. za sobą teatralną realizację  na Scenie na Sarego 7. W 2018 odbyła się tutaj premiera błyskotliwego Szukając Romea, prezentowanego następnie na Festiwalu Szekspirowskim.

Spektakl, w którym występują: Natalia Hodurek (Helena Singer), Izabela Kubrak (Izabela Israela Singer), Maciej Sajur (Jacoob Ben Sajur Singer) i Piotr Różański (Piotr Rosenbaum), a głosu lektorowi użyczył Patryk Szwichtenberg, jest wystawiany w przestrzeni foyer Sceny na Sarego 7. Autorem kostiumów jest Marcin Wojciechowski, muzykę skomponował Piotr Peszat. Za przygotowanie wokalne odpowiada Natalia Hodurek, ruch sceniczny jest efektem pracy Magdaleny Przybysz. Światła wyreżyserował Marek Oleniacz. Asystentką reżyserki i inspicjentką jest Magdalena Gródek.

Żyd z Wesela. Wycieczka krajoznawcza bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Zmierzyć się z mitem na Sarego 7