Dialogi polskie

Mikołaj Grabowski

Czas: 100 min Duża Scena Karmelicka 6

Kupuj bilet on-line
Najbliższy spektakl: 28.02.2020 19:15
Reżyseria/ aranżacja przestrzeni/ kostiumy/ ruch sceniczny Mikołaj Grabowski
Muzyka Zygmunt Konieczny
Reżyseria świateł Michał Grabowski
As. reż. ds. scenografii i kostiumów Agata Stańczyk
As. reż./ inspicjent/ sufler Joanna Jaworska

Dialogi polskie

czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem

na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza

Dialogach polskich przeglądają się wzajemnie trzy wieki polskiej państwowości, jeśli chodzi o mentalność, obyczaj i kulturę. Wiek XVII oglądamy oczami Rzewuskiego (Pamiątki Soplicy) i Kitowicza (niezwykły Opis obyczajów). Przez teksty Gombrowicza przyglądamy się nie tylko wiekowi XX, ale i wyjątkowemu artyście, z jego bardzo osobistym tonem wypowiedzi. Wiek XXI przyniesie na deski sceniczne – mam nadzieję – spektakl. Aktorzy ze swoim sposobem rozumienia dzisiejszego świata, reżyser, a także publiczność wnosząca żywioł współczesności do każdego przecież przedstawienia.

Trudno powiedzieć, co wyniknie z tego przeglądania się w trzech lustrach równocześnie. Pewnie stwierdzimy ze zdziwieniem, a może nawet z rozpaczą, że nie odsunęliśmy się za daleko od lat dawnych, pradawnych. Że wciąż tkwimy głęboko zanurzeni w Polsce szlacheckiej czasów saskich, które przecież nie przynoszą nam chwały.

Ale warto zbudować te lustra – może zobaczymy w nich, mimo wszystko, wizerunek Polaka nie tylko dziwnie groteskowego, ale i pięknego, choć widz będzie musiał się chyba wykazać naprawdę dobrą wolą.

/Mikołaj Grabowski/

Premiera: 29 lutego 2020, Duża Scena