Dwoje na huśtawce -gościnnie-

William Gibson

Czas: 150 min 1 przerwa Duża Scena Karmelicka 6

Galeria Teatralna przedstawia

William Gibson

DWOJE NA HUŚTAWCE

adaptacja i reżyseria: Jerzy Gudejko

scenografia: Wojciech Stefaniak

występują: Anna Dereszowska i Mikołaj Roznerski

Teatr Bagatela, Duża Scena, 27 maja 2019, 17.00 i 20.15
bilety:
kasa Teatru Bagatela (ul. Karmelicka 6); Filmotechnika (Pasaż Bielaka, Rynek Gł. 9); organizator: www.galeriateatralna.pl

Dwoje na huśtawce – nawet ci, którzy nie czytali sztuki ani nie widzieli spektakli z Kępińską i Cybulskim albo Jandą i Machalicą, amerykańskiego filmu czy którejś z polskich adaptacji telewizyjnych, domyślą się, co to za historia.

Dziewczyna, chłopak i uczucie. Jeżeli ktoś z nas nie był jeszcze na takiej huśtawce, to z pewnością będzie. Raz szczerość, raz kłamstwo. Raz miłość, raz nienawiść. Raz niewypowiedziane szczęście, a raz głęboki smutek. Od wspólnych oddechów do całkowitego braku zrozumienia jest tylko jeden mały krok, a za chwilę znów euforia! Raz wesoło, dwa – ból brzucha ze śmiechu. Jeśli oglądamy z boku, jest to bardzo śmieszne.

Zwłaszcza gdy obserwatorem jest William Gibson, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru dramaturg amerykański. Bohaterowie sztuki to dwoje trzydziestolatków pochodzących z różnych środowisk, różnych miast, mających za sobą małżeństwa i romanse. W naszym przedstawieniu wcielają się w nich Anna Dereszowska i Mikołaj Roznerski. Co wyniknie z takiego spotkania? Wielka miłość czy banalne rozczarowanie? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym przedstawieniu. A my sami, trochę mądrzejsi, w dalszym ciągu pozostaniemy na naszych huśtawkach.

William Gibson napisał kilka sztuk teatralnych. Dwie z nich zostały sfilmowane ze znakomitymi aktorami. W Dwojgu na huśtawce zagrali Shirley MacLaine i Robert Mitchum, a za role w Cudotwórczyni Anne Bancroft oraz Patty Duke otrzymały Oscary. Cudotwórczyni przyniosła autorowi prestiżową nagrodę Tony dla najlepszej sztuki. W Polsce Dwoje na huśtawce reżyserowali m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Radosław Piwowarski.