• Komediantka
Adaptacja i koordynacja Magdalena Musialik-Furdyna
Opracowanie nagrań Piotr Kubic
Realizacja nagrań studyjnych Piotr Kłembukowski

Niemal dwanaście godzin aktorskiego czytania dostępne z każdego miejsca i o każdej porze. Dzięki zespołowi Bagateli możecie śledzić losy córki zawiadowcy stacji Janki Orłowskiej, która uciekła z domu, żeby zostać aktorką.

W.S. Reymont był nie tylko doskonałym obserwatorem rzeczywistości, ale też doświadczał jej na własnej skórze: jako osiemnastolatek wstąpił do wędrownej trupy aktorskiej, którą porzucił po czterech latach, żeby dzięki protekcji ojca objąć skromną posadę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Nie był wprawdzie panną marzącą o graniu Shakespeare’a, lecz poznał takich wiele. Komediantka (1896), choć jest powieścią obyczajową, niejednokrotnie ociera się o literaturę faktu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało polskie życie teatralne pod koniec XIX wieku, nie znajdziecie lepszego przewodnika niż Reymont. Niewiele aktorek robiło karierę porównywalną z sukcesami Heleny Modrzejewskiej czy Antoniny Hoffman. Czy uda się to pannie Jance?

Premierowe odcinki były emitowane na naszym profilu facebookowym od 1 kwietnia do 15 maja 2020, codziennie (z wyjątkiem Wielkanocy) w samo południe. Teraz można słuchać Komediantki na FB i YT Bagateli.