Pani Pylińska i sekret Chopina
Éric-Emmanuel Schmitt
Czas: 80 min Scena na Sarego 7
Obsada:
Utwory Fryderyka Chopina wykonuje | Janusz Olejniczak |
Tłumaczenie | Jan Nowak |
Reżyseria, reżyseria świateł | Adam Opatowicz |
Opracowanie muzyczne | Janusz Olejniczak |
Scenografia | Marek Braun |
Asystent reżysera/inspicjent | Monika Handzlik |
Czy niechęć do fortepianu może przerodzić się w czułą i intymną relację z muzyką? Tak, jeśli przewodniczką po tej najbardziej niematerialnej ze sztuk będzie pani Pylińska – polska emigrantka, u której lekcje zaczyna pobierać zafascynowany twórczością Chopina student filozofii Éric. Nauka muzyki u ekscentrycznej i niezwykle pomysłowej damy okaże się dla młodzieńca wielką szkołą życia, złożoną z dźwięków przyrody, a także uczuć, emocji oraz… kontaktów z zaświatami – pani Pylińska bowiem wierzy, że duch Chopina odradza się w zamieszkujących jej dom zwierzętach.
Autobiograficzną powieść Madame Pylińska i sekret Chopina francuskiego pisarza i dramaturga Érica-Emmanuela Schmitta na potrzeby teatru zaadaptował i wyreżyserował Adam Opatowicz, utwory Fryderyka Chopina wykonuje Janusz Olejniczak. Ten niezwykły spektakl, będący połączeniem słów, muzyki oraz wspaniałej gry aktorskiej, to opowieść o odkrywaniu tajemnicy lepszego rozumienia świata i odnajdowaniu własnej drogi poprzez kompozycje dźwięków. To także liryczny hołd złożony wielkiemu polskiemu kompozytorowi oraz pani Pylińskiej – autentycznej nauczycielce muzyki Érica-Emmanuela Schmitta.
Zapraszamy na pogodny i wzruszający spektakl.
Premiera: 9 kwietnia 2022, Duża Scena
W spektaklu jako rekwizyty użyte zostały wyroby tytoniowe.
Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018
Wszelkie prawa zastrzeżone www.eric_emmanuel-schmitt.com
Adam Opatowicz
Reżyser, aktor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu przedstawień teatralnych. W latach 1992 – 1994 kierownik artystyczny Teatru Krypta i Piwnica przy Krypcie. Od 1994 roku dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.
Założyciel kabaretu literackiego „Czarny Kot Rudy”, który tworzą aktorzy Teatru Polskiego, Joanna Kołaczkowska, Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski, Janusz Józefowicz i Stanisław Tym.
Reżyser m.in. takich przedstawień jak: Hrabina i Paria S. Moniuszki (Opera na Zamku), Ogrody czasu F. Garcii Lorki (Teatr Polski w Szczecinie), Mistrz i Małgorzata (Teatr Polski w Szczecinie), Kolacja na cztery ręce (Teatr Polski w Szczecinie), Hamlet i Sen nocy letniej W. Szekspira (widowiska plenerowe na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie), musical Cień W. Młynarskiego i M. Małeckiego, Stacyjka Zdrój J. Przybory i J. Wasowskiego (wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim, Teatr Ateneum w Warszawie i Teatr Polski w Szczecinie). Przygotował także dla Polskiego Radia słuchowisko w odcinkach pt. Osiołek Porfirion K.I. Gałczyńskiego.
Janusz Olejniczak
Pianista należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodzony we Wrocławiu, w 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych. Janusz Olejniczak wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Poza żelaznym repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar).Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel); jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires.
Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów Pianista Romana Polańskiego i Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego.
Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis oraz ośmiokrotnie nagrodą „Fryderyk”.